Izolačné stierky a sanačné omietky
Izolačné stierky
Izolačné stierky a nátery sa používajú k predĺženiu životnosti sanačných omietok. Stierky sa dajú rozdeliť na dve odlišné kategórie, stierky ktoré používame pod sanačné omietky a stierky na omietky:
Pod omietky
Najprv by sme spomenuli stierku AquaSalt Stop používané pred aplikáciou sanačných omietok. Tento tzv.podnáter sa aplikuje zväčša stierkou, štetkou, prípadne nástrekom, a to priamo na otlčené murivo alebo zhotovený zatvrdnutý sanačný špric, na ktorý sa omietne kvalitná sanačná omietka. Táto stierka neuzatvára povrch muriva, "len" zabraňuje silnému prenikaniu zvyšnej vlhkosti do muriva do novo vytvorených sanačných omietok vrátane prenikania solí, čo ju veľkou mierou ochraňuje pred znehodnotením a tým niekoľkonásobne predlžuje jej životnosť. Preto by sa tieto podnátery nemali v žiadnom prípade podceňovať!
Nami používaná stierka AquaStop Bitumen 2K má už iné dôvody pre aplikáciu, a to že potrebujeme úplne uzatvoriť povrch muriva tehlového, zmiešaného, alebo betónových zvislých a vodorovných konštrukcií atď. Jedná sa hlavne o vonkajšie, ale aj vnútorné strany muriva a konštrukcií pod úrovňou terénu. Nejedná sa teda o systém hydrofóbny, ale o hydroizolačný.
Na omietky
Ďalšou možnosťou ako ochrániť životnosť sanačných omietok je hydrofóbny náter aplikovaný na finálny fasádny náter, ktorý musí byť paropriepustný, vhodný pre sanačné systémy, tj. silikátová alebo vápenná fasádna farba. Tým dochádza k hydrofobizácii povrchu, ktorý sa tým stáva vodoodpudivým, ale nie uzavretým. Tento hydrofóbny náter je bezfarebný a tak prakticky nemení farebnosť fasádneho náteru, ale čo je dôležitejšie, neznižuje paropriepustnosť - priedušnosť sanačného systému. Pri vysokej relatívnej vlhkosti ovzdušia a hlavne pri dažďoch, pri taní snehu alebo pri začkovaní omietok psíkmi, neprenikajú tieto tekutiny do omietok z vonkajšej strany. Tento hydrofóbny náter sa apllikuje do výšky zaťažovanej týmito vplyvmi, prípadne do výšky sokla.
Sanačné omietky
Sanačná omietka slúži k odvetraniu zvyšnej vlhkosti v murive po odstránení príčiny vlhnutia objektu. Zhotovenie sanačných omietok je posledným, resp. predposledným, ale nie menej dôležitým krokom k úspešnému dokončeniu sanačných prác, nakoľko sa na sanačné omietky zhotovujú vo vonkajšom prostredí fasádne, a vo vnútornom prostredí interiérové maľby. Tieto maľby a fasádne nátery musia byť vhodné pre sanačné omietky, tj. vysoko paropriepustné. Taktiež aplikujeme sanačné termoizolačné omietky pre vnútorné i vonkajšie použitie, ktoré majú vysokú tepelnoizolačnú vlastnosť, avšak neuzatvárajú povrch muriva, napríklad na rozdiel od klasického fasádneho polystyrénu, čím sa dajú použiť pri rôznych sanačných systémoch.
Samozrejmosťou pri aplikácii nami vykonaných sanačných omietok je použitie už spomínaného protisolného podnáteru AquaSalt Stop, ktorý neuzatvára vlhkosť v murive.
Posledným kritériom, respektíve prvým, je dostatočná výška odstránenia poškodených omietok nad jej úroveň. Prvá norma doporučuje odstrániť jeden a pol násobok hrúbky muriva nad horným ohraničením poškodenej omietky (napríklad u 45cm hrubej steny je to 67,5cm nad poškodenou omietkou). Druhá norma doporučuje odstrániť 50cm nad horný okraj poškodených omietok.